Strona wykorzystuje pliki cookies, które usprawniają działanie serwisu. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. W innym wypadku ciasteczka będą umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.

Aria 8 tygodni

8-tygodniowa AW-ARIA i Jaś

Przychodzi taki moment w każdym domu, gdy nasze dziecko (dzieci) błaga o psa. My się nie chcemy zgodzić, wiadomo, podejrzewamy, iż kolejne obowiązki spadną w końcu na nas, no i zwierzak brudzi i sypie futrem naokoło i jest kłopotliwy …i przede wszystkim:  jak my mamy okiełznać tą wesołą dwójkę (trójkę itd.)...

Ale czy mamy rację odmawiając swemu dziecku (dzieciom)?

Czy mamy rację, gdy boimy się o nasze maleństwo?

Otóż najnowsze badania wskazują, że nic lepszego dla malucha ( i starszego dziecka) niż mieć w domu psa! I że zalet jest więcej niż negatywów ponieważ:

1. Dziecko wychowywane z psem jest mniej narażone na wystąpienie alergii i astmy.

Badacze z kilku amerykańskich uczelni: Uniwersytetu Kalifornijskiego, Uniwersytetu Michigan, Uniwersytetu Georgii dowiedli, że towarzystwo psa w domu wpływa na kształtowanie mikroflory jelitowej u naszego dziecka i w ten sposób przyczynia się do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia u niego alergii i astmy.

2. Pies zmniejsza ryzyko infekcji u dziecka

Do takich wniosków po trzech latach badań doszli lekarze z Finlandii.  Za odkryciem stoją specjaliści z wydziału medycyny na Uniwersytecie w Kuopio i z zaprzyjaźnionych innych uczelni z Finlandii i Niemiec (zespołem badaczy kierowała doktor pediatrii Eija Bergroth). Specjaliści w latach 2002-2005 czuwali nad stanem zdrowia 397 maluchów, od okresu ciąży do chwili kiedy ukończyły roczek. Podczas obserwacji szczególną uwagę przykładali do pracy dróg oddechowych i objawów różnych infekcji. Regularnie, co tydzień uczeni wręczali rodzicom dzieci kwestionariusze, w których pytali między innymi o kontakty dzieci z psami i kotami. Te miała jedna trzecia badanych i była to grupa, która miała zwierzęta w swoich domach na co dzień i w tej grupie infekcje zdarzały się w najmniejszym stopniu.

3. Psy powodują, że nasze dziecko uśmiecha się często

Magazyn „Society & Animals" opublikował badanie, które wykazuje, że osoby posiadające psy częściej się śmieją. Badacze poprosili ludzi, którzy mają zwierzęta domowe (w tym zwłaszcza psy), o nagrywanie w ciągu dnia śmiesznych momentów. Wyniki były jednoznaczne – posiadacze psów śmiali się dwa razy częściej niż ci „bezpsi” a już zwłaszcza dotyczyło to ich dzieci (te dzieci przy porównaniach były mniej nerwowe i miały znacznie pogodniejsze usposobienie). Bo psiak w domu potrafi rozładować każdy stres.

4. Pies zachęca nasze dziecko do ruchu

Badacze z Michigan State University w 2011 r. udowodnili, że 60 procent właścicieli psów, którzy zabierają swoje zwierzęta na regularne spacery, zaspokajają tym swoje dzienne zapotrzebowanie na ruch i dotyczy to również ich dzieci. Zwłaszcza to ważne w dobie wyalienowanych komputerów, bo oprócz ruchu nasz pies umożliwia naszemu dziecku  bezpośrednią komunikację z nami i światem wokoło.

5. Pies uczy nasze dziecko empatii

Dobry kontakt malucha z czworonogiem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt (i ludzi !). I uczy przyjaźni bo

RZECZ NAJWAŻNIEJSZA:

6. Pies = Niezawodny i czuły Przyjaciel na złe i na dobre chwile w życiu naszego dziecka !!!

………a teraz zastanówmy się, zanim zgodzimy się (lub odmówimy) naszemu dziecku, które nas tak bardzo błaga o pieska…

Beata Bleja
listopad 2015r

Obowiązkowy plakat do wydrukowania na ścianę do dziecinnego pokoju: